Արարատ Միրզոյանի ուղերձը Վրաստանի խորհրդարանի նախագահին՝ երկրում պառլամենտարիզմի ձեւավորման 100-ամյակի կապակցությամբ
«Մեծարգո պարոն Իրակլի Կոբախիձե,
իմ եւ Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավորների անունից սրտանց շնորհավորում եմ Վրաստանում առաջին օրենսդիր մարմնի` Հիմնադիր ժողովի ձեւավորման մեկդարյա տարեդարձի առթիվ:
Հարյուր տարի առաջ մեր երկու երկրները գրեթե միաժամանակ հռչակեցին երկար սպասված անկախությունը եւ սկիզբ դրեցին պետականաշինության նոր տարեգրության:
Չունենալով խորհրդարանական ավանդույթներ` ժամանակի գործիչներին հաջողվեց կազմակերպել ու անցկացնել համապետական ժողովրդավարական եւ բազմակուսակցական ընտրություններ, սկիզբ դնել օրենսդրական բեղուն գործունեության: Հատկանշական է, որ թե Հայաստանի, թե Վրաստանի` անցյալ դարասկզբին ձեւավորված խորհրդարանների կառուցվածքն ու ընդունած առաջին իսկ օրենքներն իրենց ժողովրդավարական բնույթով առաջանցիկ էին ժամանակի շատ երկրների օրենսդիր մարմինների գործունեությունից:
Մեծ է եղել խորհրդարանի դերակատարությունը երկրում ինչպես օրենսդրական դաշտի, այնպես էլ պետական համակարգի կայացման, միջխորհրդարանական կապերի հաստատման ու զարգացման, միջազգային հարթակներում համագործակցության ծավալման առումով: Ձեւավորված ավանդույթները ժամանակի ընթացքում իրենց շարունակականությունն են ունեցել եւ հաջողությամբ կենսագործվում են նաեւ ներկայում:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ Վրաստանում պառլամենտարիզմի ձեւավորման 100-ամյակի կապակցությամբ, մաղթում արդյունավետ եւ արգասաբեր գործունեություն»,-ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահի ուղերձում:

Поздравление А.Мирзояна председателю парламента Грузии к 100-летию формирования парламентаризма в стране
“Многоуважаемый г-н Ираклий Кобахидзе,
от имени депутатов НС Армении и лично себя сердечно поздравляю с вековой годовщиной формирования первого законодательного органа Грузии – Учредительного   собрания.
Сто лет назад обе наши страны почти одновременно провозгласили долгожданную независимость и положили начало новой летописи государственного строительства.
Не имея парламентских традиций, деятелям того времени удалось организовать и провести общегосударственные демократические и многопартийные выборы, начать продуктивную законодательную деятельность. Примечательно, что структура и первые принятые законы созданных в начале прошлого века парламентов и Армении, и Грузии своим демократическим характером опережали деятельность законодательных органов многих стран.
Велика была роль парламента страны в становлении как законодательного поля, так и государственной системы, утверждении и развитии межпарламентских связей, расширении сотрудничества на международных площадках. Установившиеся традиции со временем были продолжены и успешно реализуются поныне.
Еще раз поздравляю с 100-летием формирования парламентаризма в Грузии, желаю эффективной и плодотворной деятельности”, - говорится в поздравительном послании Председателя НС.